دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

تست

متن سربرگ خود را وارد کنید

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

جایگاه UI / UX در دیجیتال مارکتینگ

چگونه UI / UX بر روی استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ تاثیر می‌گذارند؟

زمانی که شما به استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ یک شرکت نگاه می‌کنید عموما برای سنجش موفقیت آن، بیشتر به استراتژی‌های رسانه‌ای ارگانیک و پولی توجه می‌شود. اهمیت هر دوی آن‌ها برای ما ثابت شده است ولی گاهی باعث می‌شود که مقداری وب‌سایت نادیده گرفته شود و اینکه تا چه حدی بر روی استراتژی و موفقیت آن تاثیر می‌گذارد. ممکن است شما بهترین لینک سازی، bidding و هدف گذاری ها را داشته باشید اما به خاطر بهینه نبودن لندینگ پیج و سایتتان به مشکل بر بخورید و تمامی لیدهایی که ایجاد کرده‌اید را از دست بدهید. 4 راه متداول ارزیابی و سنجش یک سایت توجه به طراحی UX، طراحی UI، سرعت سایت و تجربه کاربر موبایلی آن می‌باشد.

طراحی UX

طراحی تجربه کاربری یا همان UX پروسه و فرایندی از ساخت یک محصول با تجربه‌های معنادار و مرتبط با تجربه‌های کاربران است. در یک کلام سعی بر این دارد که بهترین تجربه‌ها را برای کاربران از ابتدا تا انتها برایشان فراهم سازد. با استفاده از این تعریف، هنگام مراجعه کاربر به وبسایت سعی بر این داریم که کاربر با کمترین کلیک تمامی نیازهای خود را رفع کند و اطلاعات موردنیاز را دریافت کند.

اگر از دید بازاریابی به آن نگاه کنیم، ما در این حوزه سعی داریم هر فرد بتواند به هر صفحه ای با کمترین سرعت دسترسی پیدا کند و قبل از برقراری ارتباط مستقیم به پاسخ اکثر سوالات ایجاد شده خود برسد. برای اینکه بتوانیم بهترین تجربه کاربری را برایشان ایجاد کنیم، ما نیاز داریم تا بفهمیم که کاربر از ما چه چیز‌هایی می‌خواهد. به عنوان مثال یک شرکت حمل و نقل را در نظر بگیرید، بعضی از کاربران برای ارسال محصولات خود و بعضی دیگر برای پیگیری و دریافت اطلاعات مرسوله خود به سایت مراجعه خواهند کرد. با همین تفاسیر این شرکت حمل و نقل باید برای راحتی کاربران در دسترسی داشتن به همین اطلاعات سایت خود را بهینه سازد.

برخی از بایدها و نبایدهای یک طراح تجربه کاربری را در زیر با هم مرور می‌کنیم:

بایدها:

 • تمامی بخش‌های صفحات سایت خود را به وضوح کامل تعریف کنید. داشتن یک هدر در بالای مطالب خود، تصاویر برای دسته‌هایی که نیاز به توضیح بیشتر دارند و یا ایجاد هایپرلینک به صفحات دیگر سایت برای توضیح می‌تواند برای این کار مفید باشد.
 • نقطه‌های گلوله‌ای دوست شما هستند. متن‌های خود را تقسیم بندی کنید و با استفاده از نقطه‌های گلوله‌ای آن‌ها را از هم دیگر جدا کنید و خواندن را برای کاربر آسان‌تر سازید. مردم همیشه در حال حرکت و اسکرول کردن هستند، بنابراین نمایش اطلاعات به صورت سازمان یافته و تمیز می‌تواند ایده آل باشد.
 • بازخورد از کاربر دریافت کنید. هر زمان که تغییری در سایت دادید، تعدادی فرد را مشخص کنید تا در سایتتان بچرخند و میزان تعامل آن‌ها را بسنجید. وقتی فردی برای اولین بار با سایت شما تعامل ایجاد می‌کنید شما میتوانید تقریبا واقعی‌ترین تجربه کاربری را از آن‌ها جمع آوری کنید.

نبایدها:

 • هرگز عملکرد وب‌سایت خود را به خاطر زیبایی به خطر نیندازید. اگرچه داشتن یک سایت زیبا بسیار مهم است اما اگر باعث غیر قابل استفاده شدن سایت شود، شما هرگز همگرایی لازم را دریافت خواهید کرد.
 • عملکرد و بازدهی صفحات سایت خود را از یک دیگر متفاوت نکنید. به طور مثال اگر فرم تماس و یا راه ارتباطی در سربرگ داشتید سعی کنید در تمامی صفحات به آن دسترسی داشته باشند. به این نکته هم توجه کنید که افراد با دستگاه‌های مختلفی از سایت شما بازدید خواهند کرد.
طراحی UI

طراحی رابط کاربری و یا همان UI بر پایه‌های اساسی UX برای بهبود دادن تجربه کاربری در وب‌سایت ایجاد شده است. UX بیشتر نوع گردش محصول و UI بر زیبایی بصری آن تمرکز دارد. به عبارتی دیگر رابط کاربری سعی بر این دارد تا وب‌سایت شما را از نظر بصری جذاب نگه دارد تا کاربر با آن ارتباط بیشتری برقرار کند. UI برای تجربه‌ای بهتر به پالت‌های رنگی سایت، نماد و اشکال موجود در سایت توجه دارد. در زیر به چند نمونه‌ از بهترین روش‌های رابط کاربری که برای استراتژی دیجیتال مارکتینگ خودتان می‌توانید استفاده کنید اشاره می‌کنیم:

 • رنگ‌ها بیشتر از هر آنچه که فکر کنید تاثیرگذارند. به طور مثال یکسان بودن رنگ تمامی بخش‌های سایت ممکن است باعث شود تا کاربر تمایز بین بخش‌های مختلف را متوجه نشود و یا پیدا کردن بخش مورد نظر خودش بسیار دشوار شود. استفاده از رنگ سوم برای مناطق توجه می‌تواند توجه را به آن جذب کرد. اگر هدف شما در مارکتینگ، همگراییست از یک رنگ سوم در سایت خود برای دکمه‌های تماس، شماره تلفن‌ها و فرم‌ها استفاده کنید.
 • از فونت‌های واضح و خوانا استفاده کنید. گاهی ممکن است فونت اختصاصی خودتان خوانایی مناسبی نداشته باشد، پس اگر به فونت اختصاصی خود تعهد دارید از حالت‌های مختلف (مثل حالت کج و یا درشت) استفاده کنید تا از نظر بصری زیباتر شود.
 • در صورت امکان از محتوای ویدیو استفاده کنید. ویدیو‌ها هیجان را به وب‌سایت شما میاورند و می‌توانید توجه کاربر را به خود بیشتر جذب کنید. اگر ویدیویی در سایت قرار دادید، برای جلوگیری استفاده از داده‌ی تلفن همراه آن را در نسخه موبایل وبسایت خود غیر فعال و یا پخش خودکار آن را خاموش کنید.
سرعت سایت

سرعت سایت یکی از مواردیست که معمولا در هنگام طراحی استراتژی از آن غافل می‌شوند. یک سایت کند باعث می‌شود میزان نرخ پرش وب‌سایتتان افزایش پیدا کند، در نتیجه رتبه سایت نیز پایین خواهد آمد. طبق نظرسنجی‌های انجام شده نیمی از کاربران دوست دارند که سایت مورد نظرشان در زمانی کمتر از 2 ثانیه لود شود و اگر این زمان به بیشتر از سه ثانیه افزایش پیدا کند آن‌ها سایت را ترک خواهند. سرعت سایت و سرعت صفحات عموما باهم ترکیب می‌شوند اما تا حدی با هم متفاوت هستند. سرعت سایت به کل سایت و نحوه ارائه تعامل کل اجزای سایت بستگی دارد، در حالی که سرعت صفحه به لود شدن صفحه خاص و نحوه بارگیری آن مرتبط است. یکی از راه‌هایی که برای به دست آوردن دیدی از سرعت سایت خود می‌توانید ابزار Google Speed Test است. این ابزار به سرعت سایت شما در دو بخش دسکتاپ و موبایل یک نمره از 1 تا 100 میدهد. بعد از این آزمایش گوگل به شما توصیه‌های مفیدی دارد تا سرعت سایت خود را با استفاده از آن‌ها بهبود بدهید. گاهی همین تغییرات کوچک تاثیرات مهمی را در این راستا بر روی سایت شما می‌گذارند.

تجربه موبایلی

ساخت یک وب‌سایت بهینه و انعطاف‌پذیر برای دسکتاپ و موبایل کاری بسیار مهم و گاهی دشوار است. در یک مقایسه‌ سالهای 2016 و 2017 درصد بازدیدکنندگان تلفن همراه از 57 به 63 درصد افزایش پیدا کرده است و میزان نرخ پرش از 52 به 47 درصد کاهش پیدا کرده است. مشکل ترین مورد در اینباره ایجاد تعادلی سالم بین یک تجربه دسکتاپی و موبایلی عالی در یک پکیج می‌باشد. نسخه‌های موبایلی باید نسبتا مشابه نسخه دسکتاپ باشد اما باید به دسترسی و راحتی آن نیز توجه شود. مطمئن شوید که هموار یک راه ارتباطی و یا فرم تماس در دسترس کاربر قرار دهید.

سعی کنید در طراحی سایت خود تمامی موارد اشاره شده را رعایت کنید تا حس خوبی برای کاربران خود ایجاد کنید. بدون این ویژگی‌ها ممکن است تلاش‌های شما در این حوزه دیده نشود و از رسیدن به اهداف خود دور بمانید.

مقالات پیشنهادی

با عشق و علاقه خدمت‌گزار شما هستیم.
راه‌های ارتباطی
دفتر مرکزی

تهران، صادقیه، خیابان آیت الله کاشانی،
روبروی خیابان بهنام، جنب املاک آرتا،
پلاک 282

شماره تماس
ایمیل
مطالب مهم
 • خدمات
 • درباره ما
 • نمونه کارها
 • فرصت‌های شغلی
صفحات مجازی
 • تلگرام
 • اینستاگرام
 • فیسبوک
 • توییتر
 • لینکدین
تمامی حقوق این سایت متعلق به آژانس دیجیتال مارکتینگ مایان می‌باشد